سرخط خبرها
خانه » سبک زندگی » زندگی » آنچه در مغزتان می گذرد، جهانتان را می آفریند.
پند زندگی از زبان بزرگان

آنچه در مغزتان می گذرد، جهانتان را می آفریند.

زندگی از  سخن بزرگان

آنچه در مغزتان می گذرد، جهانتان را می آفریند.

انیشتین می گفت: «آنچه در مغزتان می گذرد جهانتان را می آفریند». استفان کاوی (از سرشناس ترین چهره های علم موفقیت ) احتمالا با الهام از همین حرف انیشتین است که می گوید: «اگر می خواهید در زندگی و روابط شخصی تان تغییرات جزئی به وجود آورید ، به گرایش ها و رفتارتان توجه کنید ؛ اما اگر دلتان می خواهد قدم های کوانتومی بردارید و تغییرات اساسی در زندگی تان ایجاد کنید، باید نگرش ها و برداشت هایتان را عوض کنید ». او حرف هایش را با یک مثال خوب و واقعی، ملموس تر می کند: «صبح یک روز تعطیل در نیویورک سوار اتوبوس شدم. تقریبا یک سوم اتوبوس پر شده بود.

بیشتر مردم آرام نشسته بودند یا سرشان به چیزی گرم بود و در مجموع فضایی سرشار از آرامش و سکوتی دلپذیر حاکم بود. تا این که مرد میانسالی با بچه هایش داد و بیداد راه انداخت و مدام به طرف یکدیگر چیزی پرتاب می کردند. یکی از بچه های با صدای بلند گریه می کرد و دیگری روزنامه را از دست این و آن می کشید و خلاصه اعصاب همه مان داخل اتوبوس خرد شده بود. اما پدر آن بچه های که دقیقا در صندلی جلوی من نشسته بود اصلا به روی خودش نمی آورد و غرق در افکار خود بود. بالاخره صبرم لبریز شد و زبان به اعتراض باز کردم که: آقای محترم! بچه هایتان واقعا دارند همه را آزار می دهند. شما نمی خواهید جلویشان را بگیرید؟ مرد انگار تازه متوجه شده بود که چه اتفاقی دارد می افتد، کمی خودش را روی صندلی جابجا کرد و گفت بله، حق با شماست. واقعا متاسفم. راستش ما داریم از بیمارستانی بر می گردیم که همسرم مادر همین بچه ها نیم ساعت پیش در آن جا مرده است.

من واقعا گیجم و نمی دانم باید به این بچه ها چه بگویم. نمی دانم که خودم باید چه کار کنم و … بغضش ترکید و اشکش سرازیر شد ». استفان کاوی بلافاصله پس از نقل این خاطره می پرسد: «صادقانه بگویید آیا اکنون وضعیت را به طور متفاوتی نمی بینید؟ چرا این طور است؟ آیا دلیلی جز این دارد که نگرش شما نسبت به آن مرد عوض شده است؟» و خودش ادامه می هد که: «راستش من خودم هم بلافاصله نگرشم عوض شد  و دلسوزانه به آن مرد گفتم: واقعا مرا ببخشید، نمی دانستم. آیا کمکی از دست من ساخته است؟ و… اگر چه تا همین چند لحظه پیش ناراحت بودم که این مرد چطور می تواند تا این اندازه بی ملاحظه باشد ، اما ناگهان با تغییر نگرشم همه چیز عوض شد و من از صمیم قلب می خواستم که هر کمکی از دستم ساخته است، انجام بدهم. حقیقت این است که به محض تغییر برداشت،، همه چیز ناگهان عوض می شود. کلید یا راه حل هر مساله ای این است که به شیشه های عینکی که به چشم می زنیم بنگریم؛ شاید هرازگاهی لازم باشد که رنگ آ ن را عوض کنیم  و در واقع برداشت یا نقش خودمان را تغییر بدهیم تا بتوانیم هر وضعیتی را از دیدگاه تازه ای ببینیم و تفسیر کنیم».

آنچه اهمیت دارد خود واقعه نیست، بلکه تغییر  و تفسیر ما از موضوع است که به آن معنا و مفهوم می دهد. دکتر کاوی با این صحبتش آدم را به یاد بیت زیبای مولانا می اندازد که : «پیش چشمت داشتی شیشه ی کبود/ لاجرم عالم کبودت می نمود»

درباره ی admin

همچنین ببینید

آیا نشانه های افراد باهوش را می دانید؟

نشانه های افراد باهوش

افراد باهوش توسط چیزهایی متحیر و شگفت زده می شوند که سایر افراد آنها را ساده می پندارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *