آخرین مطالب

غذاهایی که روزانه باید بخورید تا سرطان نگیرید
به جای سس مایونز
⁉️چرا روغن زیتون؟
سلامتی زنان
دانستنی مردانه
منشا بیماری MS چیست ؟!
صبحانه ی مفید
اشتباهات موقع خواب
شناسایی بیماری از طریق دهان ودندان
موز بمب انرژی
موادغذایی برای کسانی که میخواهند چاق شوند
ضدافسردگی
خواص سیر
خواب راحت با لیمو ترش
مزاج خود را بشناسید
میوه به جای شام
چگونه با صبحانه خوردن لاغر شویم
مقدمه ای بر حافظه و تقویت ش
همه چیز درباره چای
نژاد خالص سرابی
مراحل صحیح مسواک زدن

چهار عامل پدیده تک فرزندی در ایران

پدیده تک فرزندی در کشور ما معلول ۴ عامل است:

عامل اول، عوض شدن الگوهای مراقبتی کودکان است، به عنوان مثال قبلا وقتی بچه به دنیا می آمد، والدین به بحث آموزش، تغذیه و درمان او اهمیت نمی دادند، اما الان الگوها عوض شده و آموزش و حتی بزرگ کردن بچه ها سخت شده است.

بنابراین خانواده ها به سراغ بچه دوم نمی روند.

دومین عامل تبدیل خانواده از گسترده به هسته ای است. در قدیم خاله، عمه، خواهر و .. همه در یک خانواده زندگی می کردند و این ها در بزرگ شدن بچه به هم کمک می کردند اما تبدیل خانواده به هستهای، سختی بزرگ کردن بچه ها بر دوش پدر و مادر است.

عامل سوم، اشتغال زنان است. در گذشته زنان در بیرون از خانه کار نمی کردند ولی امروزه حضور آنان در اجتماع وقت کمتری به آن ها برای بزرگ کرده بچه می دهد.

عامل چهارم و نهایی که از همه مهم تر است این که خانواده ها می خواهند خوب زندگی کنند. یعنی رفاه طلب شده اند، بنابراین کمتر زیر بار بچه داری می روند.

از مضرات گسترش تک فرزندی در جامعه می توان به مواردی چون محرومیت نسل آینه از روابط صمیمانه فامیلی مثل محبت دایی، عمه،خاله و … اشاره کرد که این عامل باعث تضعیف روابط عاطفی جامعه می شود.

عامل دیگر هم این است که بچه ها بی ریشه و بی هویت می شوند. چون به هر حال یک مقدار زیادی از هویت خود را از فامیل و خانواده کسب می کنند. از سوی دیگر در خانواده های تک فرزند تمام محبت والدین روی یک فرزند متمرکز می شود که این باعث می شود بچه شخصیت وابسته ای پیدا کند. این بچه در سنین بزرگ سالی تبدیل به یک موجود متوقّع و زیاده خواه می شود که انتظار دارد همه در خدمت او باشند.

پایان.


    پست الکترونیکی خود را بدون www وارد کنید.

  • تلگرام