سرخط خبرها
خانه » سبک زندگی » زندگی » چهار عامل پدیده تک فرزندی در ایران
تک فرزندی
تک فرزندی

چهار عامل پدیده تک فرزندی در ایران

پدیده تک فرزندی در کشور ما معلول ۴ عامل است:

عامل اول، عوض شدن الگوهای مراقبتی کودکان است، به عنوان مثال قبلا وقتی بچه به دنیا می آمد، والدین به بحث آموزش، تغذیه و درمان او اهمیت نمی دادند، اما الان الگوها عوض شده و آموزش و حتی بزرگ کردن بچه ها سخت شده است.

بنابراین خانواده ها به سراغ بچه دوم نمی روند.

دومین عامل تبدیل خانواده از گسترده به هسته ای است. در قدیم خاله، عمه، خواهر و .. همه در یک خانواده زندگی می کردند و این ها در بزرگ شدن بچه به هم کمک می کردند اما تبدیل خانواده به هستهای، سختی بزرگ کردن بچه ها بر دوش پدر و مادر است.

عامل سوم، اشتغال زنان است. در گذشته زنان در بیرون از خانه کار نمی کردند ولی امروزه حضور آنان در اجتماع وقت کمتری به آن ها برای بزرگ کرده بچه می دهد.

عامل چهارم و نهایی که از همه مهم تر است این که خانواده ها می خواهند خوب زندگی کنند. یعنی رفاه طلب شده اند، بنابراین کمتر زیر بار بچه داری می روند.

از مضرات گسترش تک فرزندی در جامعه می توان به مواردی چون محرومیت نسل آینه از روابط صمیمانه فامیلی مثل محبت دایی، عمه،خاله و … اشاره کرد که این عامل باعث تضعیف روابط عاطفی جامعه می شود.

عامل دیگر هم این است که بچه ها بی ریشه و بی هویت می شوند. چون به هر حال یک مقدار زیادی از هویت خود را از فامیل و خانواده کسب می کنند. از سوی دیگر در خانواده های تک فرزند تمام محبت والدین روی یک فرزند متمرکز می شود که این باعث می شود بچه شخصیت وابسته ای پیدا کند. این بچه در سنین بزرگ سالی تبدیل به یک موجود متوقّع و زیاده خواه می شود که انتظار دارد همه در خدمت او باشند.

پایان.

درباره ی admin

همچنین ببینید

آیا نشانه های افراد باهوش را می دانید؟

نشانه های افراد باهوش

افراد باهوش توسط چیزهایی متحیر و شگفت زده می شوند که سایر افراد آنها را ساده می پندارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *