سرخط خبرها
خانه » سلامت » تغذیه و طول عمر
نقش تغذیه در طول عمر
نقش تغذیه در طول عمر

تغذیه و طول عمر

«تغذیه» و «طول عمر»

عده ای از دانشمندان شدیدا سرگرم تعقیب دستگاه های غیر ارادی بدن هستند که بر پیری اثر می گذارند و عده ای دیگر، به مطالعه اعمال ارادی بدن پرداخته اند که عاقبت، باعث فرسایش بدن ما می شوند. یک دانشمند گفته است: ما می تو آنیم ۱۲۰ سال عمر کنیم، به شرطی که از اوایل زندگی مقدار غذای مان را محدود نگه داریم و از تغذیه مناسب و سالم پیروی کنیم.

دانش روز افزون ما درباره پیری اکنون به مجموعه ای از عوامل  مختلف اشاره دارد. بعضی از این عوامل، ژنتیکی است. مثلا کودکانی که آهسته رشد می کنند و بالغ می شوند و یا آنان که به خانواده ای با طول عمر زیاد تعلق دارند، ظاهرا از بقیه مردم بیشتر عمر می کنند.

محیط زندگی، شیوه زندگی، فشارهای عصبی و نوع تغذیه، همه بر پیری اثر می گذارند. مثلا، کسانی که بیشتر گیاه خوارند، عمر درازتری از افراد عادی دارند. محیط زندگی نیز بر طول عمر تاثیر دارد. مردم بعضی از نقاط جهان، مانند ارتفاعات قفقاز در جمهوری گرجستان و کشمیر، سلامت و قدرت خود را تا سن بسیار بالایی حفظ می کنند. در بیشتر کشورها نیز، طول عمر انسان روبه افزایش است. نسبت افراد مسن به جوانان در سراسر دنیا، روبه افزایش است. حتی در اواسط قرن نوزدهم نیز نیمی از مردم تا سن ۴۰ سالگی می مردند، در حالی که نیمی از تمام افرادی که در عصر حاضر سنشان از ۶۵ سال گذشته است، اکنون زنده اند.

درباره ی admin

همچنین ببینید

توالت فرنگی بهتر است یا توالت ایرانی

نکاتی که باید بیشتر درباره توالت فرنگی و ایرانی بدانید

توالت فرنگی بهتر است یا توالت ایرانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *