سرخط خبرها
خانه » سلامت » بهداشت » آلوده ترین نقاط آشپزخانه را بشناسید !
آشپزخانه ی زیبا
آلوده ترين نقاط آشپزخانه را بشناسید

آلوده ترین نقاط آشپزخانه را بشناسید !

آلوده ترین نقاط آشپزخانه را بشناسید

آشپزخانه ی زیبا
آلوده ترین نقاط آشپزخانه را بشناسید

سینک های ظرفشویی سه برابر از کاسه توالت کثیف ترند.

افکارنیوز: تا حالا شده با یک دست بشقاب، قاشق و چنگال یک ماده غذا بخورید اما آنها را نشویید؟ غیر ممکن است چنین کاری انجام دهید. وسایل و محل هایی در خانه، به خصوص آشپزخانه وجود دارند که از نظر تجمع میکروب ها نه تنها دست کمی از قاشق و چنگال یک ماه نشسته ندارند، بلکه چند برابر بیشتر میکروب دارند و آلوده ترند. آخرین بار کی نمکدان ها و تخته گوشت را تمیز کرده اید؟ حواس تان به جاگوشتی یخچال هست؟ اگر می خواهید ادعا کنید آشپزخانه تان خیلی تمیز است، باید حواس تان به وسایل و محل های ذکر شده در این مطلب باشد و آنها را مرتب تمیز کنید.

سینک ظرفشویی:
استخر میکروب ها

سینک های ظرفشویی سه برابر از کاسه توالت کثیف ترند؛ البته حق هم دارند چون تقریباً همه ما با قوی ترین شوینده ها و سفیدکننده ها و خلاصه هر چه دست مان بیاید به جان کاسه های توالت می افتیم و حسابی از خجالت شان در می آییم اما ۹۰ درصد اوقات سینک های ظرفشویی را تنها با آبی خابی آبکشی می کنیم. سینک ظرفشویی هم مانند دستمال آشپزخانه همیشه مرطوب و پر از باقیمانده های غذا است؛ بنابراین محیط ایده آلی برای رشد میکروب هاست و باید آن را به طور مرتب با مواد ضدعفونی کننده تمیز کنید.

اسفنج و سیم ظرفشویی:
ابر میکروبی

اسفنج ها و سیم های ظرفشویی محل مناسبی برای تجمع میکروب هاست. بنابراین نباید آنها را پس از شستن ظرف های خیس روی سینک بگذارید. البته این راه نمی تواند کمکی به پیشگیری از تجمع میکروب ها کند؛ توصیه می شود حداقل هفته ای یک بار اسفنج ها را پنج دقیقه داخل ظرف پر از مایع ضدعفونی کننده بگذارید یا دو دقیقه داخل مایکروفر قرار دهید.

شیر ظرفشویی:
سرسره آبی میکروب ها

شاید باورتان نشود اما آب باقیمانده در لوله ها، به خصوص از شب تا صبح، بهترین مکان برای تکثیر شدن میکروب هایی است که می توانند مشکلات تنفسی و گوارشی برایتان ایجاد کنند. از آنجا که نمی توان داخل لوله ها را تمیز کرد؛ بنابراین توصیه می شود صبح ها قبل از شستن دست و صورت یا ظرف ها حدود یک دقیقه شیر آب را باز کنید تا آلودگی ها دفع شوند.

جاظرفی:
پارکینگ میکروب ها

جاظرفی های کنار سینک ظرفشویی دست کمی از خود آنها ندارند؛ بنابراین باید حداقل ماهی یک بار زیر آنها را با مواد شوینده و ضدعفونی کننده بشویید.

نمکدان:
پیست اسکی میکروب ها

به قد و قواره کوچکش نگاه نکنید چون یکی از آلوده ترین وسایل هر خانه ای است. بهترین راه تمیز کردن نمکدان ها پس از هر وعده غذایی و شستن دست ها قبل از استفاده از آنهاست.

دربازکن:
فست فودی میکروب ها

معمولاً کمتر کسی به فکر شستن یا ضدعفونی کردن دربازکن ها پس از استفاده می افتد. نتیجه؟ باقی ماندن بقایای کنسرو ماهی تن، لوبیا و… روی آنها. بنابراین باید آنها را بعد از هر بار استفاده با آب گرم و مایع ظرفشویی بشویید.

چرخ گوشت:
آسیاب میکروب ها

هر چه می کنیم، از دست گوشت خام و میکروب هایش می کشیم. چرخ گوشت هم مانند تخته گوشت و جاگوشتی در صورت تمیز نشدن به بهشت میکروب ها تبدیل می شود. پس باید تمام اجزای چرخ گوشت را پس از استفاده با آب گرم و مواد شوینده شستشو دهید. قسمت های ثابت چرخ گوشت را نیز می توانید با دستمال آغشته به آب گرم و مواد شوینده تمیز کنید.

جامیوه ای:
باغ میکروب ها

اگر میوه ها را نشسته داخل یخچال نگه می دارید و جامیوه ای را هم نمی شویید، به قارچ ها و کپک ها فرصت رشد می دهید. ماهی یک بار آب گرم را با مواد پاک کننده مخلوط کنید، کمی جوش شیرین اضافه کنید و داخل جامیوه ای بریزید. دو ساعت صبر کنید. جامیوه ای را شستشو داده و کاملاً خشک کنید.

دستمال آشپزخانه
هتل میکروب ها

این تکه پارچه در ظاهر بی آزار را به هیچ وجه دست کم نگیرید چون می تواند تبدیل به آلوده ترین شی آشپزخانه شود؛ میکروب ها برای رشد سریع نیاز به دو عامل دارند؛ رطوبت و غذا. عواملی که دستمال آشپزخانه به خوبی آنها را فراهم می کند. برای از بین بردن باکتری های مقیم دستمال مانند سالمونلا و ای کلای، دستمال های خیس را دو دقیقه داخل مایکروفر بگذارید. این کار را برای سیم های ظرفشویی انجام ندهید. پس از این مدت اجازه دهید دستمال ها کمی خنک شوند؛ سپس آنها را از داخل مایکروفر در آورید. در این صورت خیال تان راحت باشد که کل میکروب ها از بین می روند.

جاچاقویی:
چاله میدان میکروب ها

بیشتر خانم ها دوست دارند موقع آشپزی وسایل مورد نیاز دم دست شان باشد، به خصوص چاقوها. بنابراین جاچاقویی خیلی نزد آنها محبوبیت دارد اما هر چه خانم ها به تمیزی چاقوهایشان اهمیت می دهند، به تمیزی جاچاقویی توجه نمی کنند. نتیجه؛ جمع شدن بروبچه های میکروب داخل این وسیله محبوب شان توصیه می شود حداقل ماهی یک بار ظرف گودی را با آب گرم، پودر صابون و مواد ضدعفونی کننده پر کنید و جاچاقویی را چند دقیقه داخل آن قرار دهید. سپس تمام زوایای آن را با یک مسواک یا برس کوچک کاملاً شستشو دهید و آبکشی کنید. چاقوها را تنها پس از خشک شدند کامل سرجایشان بگذارید.

تخته گوشت:
رستوران میکروب ها

گوشت خام می تواند حاوی میکروب هایی مانند سالمونلا باشد و وقتی گوشت را روی تخته قطعه قطعه می کنید با این میکروب ها به طور مستقیم تماس پیدا می کند. با این حساب، تخته های گوشت را باید پس از اتمام کار حتماً با رعایت اصول بهداشتی تمیز کرد. اگر از تخته های پلاستیکی استفاده می کنید می توانید آن را داخل ماشین ظرفشویی بگذارید یا با آب جوش تمیز کنید. تخته های چوبی را نیز می توانید با مواد ضدعفونی کننده بشویید.

دستگیره های آشپزخانه
دروازه های میکروب ها

وقتی از داخل یخچال چیزی بر می دارید، ادویه ها را از داخل کابینت در می آورید و… میکروب ها را در آشپزخانه پخش می کنید، به خصوص اگر قبلش با گوشت خام یا محصولات نشسته سروکار داشته اید. برای کاهش خطر چند بار در روز سطوح و وسایل آشپزخانه پرمصرف را ضدعفونی کنید، به ویژه قبل و بعد از پخت و پز.

دستگاه قهوه ساز:
کافه تریای میکروب ها

ما ایرانی ها اهل چای هستیم تا قهوه، به همین دلیل دستگاه های قهوه ساز خیلی پرمصرف نیستند اما به نظر می رسد این دستگاه ها بین زوج های جوان تر محبوب ترند؛ بنابراین نباید از آنها غافل شد. اگرچه قهوه دارای خواص ضدباکتری است اما دستگاه های قهوه ساز این ویژگی را ندارند. این دستگاه ها به اندازه کافی داغ نمی شوند تا بتوانند میکروب هایی را که داخل فضای تاریک و مرطوب منبع آب و لوله های داخلی شان رشد می کنند، از بین ببرند. روش ساده ای برای ضدعفونی کردن این دستگاه ها وجود دارد؛ هر ماه با محلول آب و سرکه سفید (به میزان ۵۰ به ۵۰ درصد) قهوه سازتان را تمیز کنید. محلول را داخل دستگاه بریزید و اجازه دهید ابتدا نصف آن از دستگاه خارج شود سپس آن را خاموش کنید و یک ساعت صبر کنید. پس از آن باقیمانده محلول را از دستگاه خارج کنید.

جاگوشتی یخچال یا فریزر:
قصابی میکروب ها

احتمال اینکه گوشت خام حاوی میکروب های سالمونلا و ای کلای باشد زیاد است؛ پس اگر آب گوشت روی مواد غذایی دیگر بریزد، آنها را نیز آلوده می کند. بنابراین همیشه طبقه های پایینی یخچال یا فریزر را برای نگهداری گوشت انتخاب کنید. در بسته بندی گوشت هم دقت کنید تا آب نشت نکند و اگر هم از دست تان در رفت و این اتفاق افتاد، سریع گوشت را خارج کنید و محل را با آب گرم و مواد شوینده شستشو دهید.

پایان.

درباره ی admin

همچنین ببینید

مواد مخدر

اعتیاد

اعتیاد جرم است یا بیماری؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *