سرخط خبرها
خانه » مجله موفقیت » روانشناسی » استوارترین دلایل علاقه مرد به زن
غیرت زن چیست غیرت مرد چیست استوارترین دلایل علاقه زن و مرد ویتامین‌های روح در زندگی زناشویی معیار زن شایسته روابط زناشویی زناشویی

استوارترین دلایل علاقه مرد به زن

غیرت زن چیست   غیرت مرد چیست   استوارترین دلایل علاقه زن و مرد   ویتامین‌های روح در زندگی زناشویی   معیار زن شایسته   روابط زناشویی   زناشویی

استوارترین دلایل علاقه مرد به زن

باغچه : بیان کلی پارسا بودن زن به عنوان معیاری برای یک زن خوب، انسان را در تعیین مصادیق آن دچار تردید می کند بنابراین ملاک هایی را برای زن خوب بیان می کنیم. مشخص ترین معیار زن شایسته خوب شوهرداری است. در خبر از حضرت امام باقر نقل شده است حضرتش فرمود: «خداوند بر مردان و زنان هر دو جهاد نوشته است جهاد مرد بذل مال و جان است تا کشته شود و جهاد زن آن است که بر غیرت و ناراحتی های شوهر صبر کند».

بنابراین صبر زن در مقابل ناملایمات و ناسازگاری شوهر در حد جهاد شوهر ستوده شده است و هم چنین جهاد زن خوب شوهر داری توصیف شده است.

بهترین زنان در توصیف پیامبر اسلام زیباترین آنان هستند که کم مهر ترین باشند، هم چنین فرمود می خواهید بهترین زنان را معرفی کنم؟ گفتند: آری یا رسول ا… فرمود: بهترین زنان آن است که بچه زیاد می آورد و با عاطفه و محبت و عفیف و پوشیده باشد، در خانواده اش عزیز و محترم و برای شوهر متواضع و فروتن باشد، با شوهر شوخ و مزاحگر و نسبت به دیگران و اغیار مستور و خوددار باشد به سخن شوهر گوش فرا دهد، فرمانبرداری نماید در خلوت خود را برای او بیاراید.

مردی به محضر پیامبر اسلام آمد و گفت: ای رسول خدا، همسری دارم که چون به خانه می روم به پیشوازم می آید و وقتی بیرون می روم بدرقه ام می نماید و اگر مرا غصه دار ببیند می گوید غم مخور که اگر غم روزی می خوری خداوند آن را به عهده گرفته و اگر برای آخرت غم داری و فکر می کنی خداوند بر فکر و غم تو بیفزاید. پیامبر فرمود: او را بشارت بهشت ده و به وی بگو که تو یکی از عاملان خداوندی و در هر روز پاداش ۷۰ شهید برای تو خواهد بود. (مکارم الاخلاق ج ۱ ص ۳۸۲)

در کتاب تهذیب شیخ طوسی جلد ۷ آمده است ابی حمزه از جابر انصاری، صحابه پیامبر (صلی الله علیه و آله) نقل کرد که شنیدم جابر انصاری سخن می گفت از جلسه ای که در محضر رسول خدا (صلی الله علیه و آله) داشتند و درباره زنان و فضیلت بعضی از آنان نسبت به بعضی دیگر سخن به میان آمده بود پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) فرمود: آیا مایلید از بهترین زنان شما خبر دهم؟

حضار گفتند: بلی یا رسول ا… سپس پیامبر فرمود بهترین زنان شما زنانی هستند که فرزند به دنیا آورند و محجوب و پوشیده باشند در بین خانواده خود با عزت، و نزد شوهرشان متواضع و فروتن باشند برای شوهرشان خود را بیارایند و از اغیار خود را بپوشانند و امر شوهر را اطاعت کنند و خود را در اختیار وی قرار دهند.

از امام صادق علیه السلام نقل شده است: بهترین زنان آن است که اگر خشمگین شود به شوهر گوید دست من در دست توست یعنی در اختیار تو هستم به بستر خواب نخواهم رفت تا این که از من خشنود شوی از تمام روایات پیش گفته این مهم استفاده می شود. که بهترین زنان آنانی هستند که صفات جمال و کمال را با هم داشته باشند و زیبایی زن در چهره و اندام و موهای بلند او است و کمال زن در فهم و تواضع در برابر شوهر و غیرت در مقابل اغیار است

آنگاه از رسول خدا نقل شده است بهترین زنان آن است که خوشبو و خوش غذا باشد. اگر خرج کند در راه صحیح و خوب خرج کند و اگر امساک نماید به روش صحیح باشد.

از امام صادق علیه السلام نقل شده است: بهترین زنان آن است که اگر خشمگین شود به شوهر گوید دست من در دست توست یعنی در اختیار تو هستم به بستر خواب نخواهم رفت تا این که از من خشنود شوی از تمام روایات پیش گفته این مهم استفاده می شود، که بهترین زنان آنانی هستند که صفات جمال و کمال را با هم داشته باشند و زیبایی زن در چهره و اندام و موهای بلند او است و کمال زن در فهم و تواضع در برابر شوهر و غیرت در مقابل اغیار است.

زن خوب به عنوان همسر و زوجه مرد آن قدر در اسلام تاکید شده است که حضرت رسول (صلی الله علیه و آله) فرمود: هیچ مردی بعد از اسلام نفعی بالاتر از همسر مسلمان عایدش نمی شود که چون به او بنگرد مسرور گردد و چون به او فرمانی دهد اطاعت نماید و در نبود شوهر مال او و ناموس خود را حفظ کند.

در حکمت افلاطون آمده است از استوارترین دلایل علاقه مرد به همسرش و همبستگی میان آن دو، این است که صدای زن، ذاتا پایین تر از صدای مرد، قوه تشخیص و تمییز او کمتر از قوه تشخیص مرد و قلبش نازک تر و رقیق تر از قلب مرد می باشد، پس هر گاه یکی از صفات زن نسبت به مرد فزونی یابد، به همان میزان از مرد دور می شود. (شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید ،ج۱۷)

ویتامین‌های روح

از مهمترین صفات پسندیده و واجب زن، پاکدامنی و امانت اوست، زیرا زن در معرض شهوت مردان بیگانه، و شعله ور شدن عشق و احساس از هر جهتی است. زن مالک خانه و حافظ اموال شوهر است و از سوی دیگر در نزد مردم به ضعف و عدم توانایی شهرت دارد، پس ناگزیر باید زن را نسبت به مال و نفس آگاهی داد. از بهترین صفات زن تکبر است، به گونه ای که این کبر و غرور، مانع از نظر مردان بیگانه، یا طمع آنها نسبت به زن ها شود، این کبر و غرور از صفات مذموم و ناپسند برای مرد است و در مورد زن از صفات مورد ستایش به شمار می رود. همچنین بخل در زن که خودداری از بخشش اموالی می باشد که در دست اوست، از صفات پسندیده است. زیرا این عمل از طمع بیگانگان و سارقین به اموال وی جلوگیری می کند. همچنین صفت ترس در زن که به معنای ترس از رفتن به مکان های خلوت و سفر در تاریکی شب و سفر در صحرا می باشد، موجب مقید شدن زن می گردد. این صفات (ترس-بخل-تکبر) با احساس در ارتباط است و احساس در زن قوی تر از مرد است.(منهاج البراعه فی شرح نهج البلاغه، خوئی،ج۲۱)

غیرت زن کفر است و غیرت مرد ایمان است

غیرت مرد، مستلزم بر آن چیزی است که خداوند بر آن خشم دارد. چون خداوند دو مرد را بر یک زن دشمن دارد و خشم بر آنچه که خداوند بر آن خشم می گیرد، موافق رضای خدا و موید نهی خداوند است و این ایمان می باشد. اما غیرت زن در تحریم آنچه خداوند حلال کرده است، یعنی اشتراک دو زن یا بیشتر برای یک مرد و مقابله کردن بر این مسأله رد و انکار و تحریم آنچه که خداوند حلال کرده است، می باشد و این مستلزم کفر است. (شرح نهج البلاغه ابن میثم، ج۵)

در حکمت افلاطون آمده است از استوار ترین دلایل علاقه مرد به همسرش و همبستگی میان آن دو، این است که صدای زن، ذاتا پایین تر از صدای مرد، قوه تشخیص و تمییز او کمتر از قوه تشخیص مرد و قلبش نازک تر و رقیق تر از قلب مرد می باشد، پس هر گاه یکی از صفات زن نسبت به مرد فزونی یابد، به همان میزان از مرد دور می شود,جهاد زن خوش رفتاری با شوهر و اطاعت از اوست

نظر علامه طباطبایی:

اسلام محرومیت های زنان را مانند محرومیت جهاد در راه خدا بدون عوض و جبران به مثل نگذاشته، بلکه کمبود آن را به معادل آن در فضیلت و مزیت تدارک نموده، مثلا نیکو داشتن شوهر را معادل جهاد قرار داده، این کارها و این گونه مزایا چه بسا برای ما که بازار فاسد زندگانی ما را احاطه کرده، ارزشی نداشته باشد، ولی در نظر اسلام که هر چیزی را به بهای حقیقی آن می سنجد و فضایلی را که مرضی خداست، می جوید، خداوند تعالی نیز هر چه را به ارزش آن مقدار فرمود و راه مخصوص هر کس را جلوی پای وی نهاده و آن را مستلزم به آن راه ساخته و قیمت هر کس معادل خدمات انسانی وی و به وزن اعمال او قرار داده، پس در اسلام شهادت مرد در میدان نبرد و گذشت از خون رنگین بر نیکو شوهر داری زن برتری ندارد و حاکم که چرخ زندگی اجتماع را می چرخاند یا قاضی که بر مسند قضاوت تکیه می زند بر زنی که خانه دار است مایه افتخاری ندارد با اینکه این ها مناسبتی هستند که اگر عمل به حق کرده و بر حق رفته باشند، جز تحمل بار گران مسئولیت حکومت و قضاوت و در معرض علاج و مخاطراتی برای دفاع از حقوق ضعفا واقع شدن، فایده ای ندارد. پس اینان چه افتخاری بر کسانی دارند که دین، آنها را از ورود به این کارها منع کرده و بر ایشان راه دیگری پیش رو نهاده است. این افتخارات را احتیاجات مختلف اجتماعات و برگزیدگی افرادی از خود برای هر کاری، زنده و استوار می دارد چرا که در اختلاف شئون اجتماعی و انسانی برحسب اختلاف محیط های اجتماع، جای انکار نیست. (تفسیر المیزان،ج۴، ص۵۱۷) و در پایان نظر ابن میثم پیرامون حکمت مذکور: جهاد زن نیکو شوهر داری کردن است و این از اسرار شوهر داری می باشد. طاعت شوهر در طاعت خداست و در این مسأله نفس اماره زن شکسته می شود و نفس زن در صراط الهی، منقاد می شود.(شرح نهج البلاغه ابن میثم، ج۵)

منبع : tebyan.net
گردآوری: مجله اینترنتی باغچه

درباره ی admin

همچنین ببینید

علت جیغ زدن کودک نوپا و روش صحیح برخورد با آن

علت جیغ زدن کودک نوپا و روش صحیح برخورد با آن

جیغ زدن کودک برخی مواقع به خاطر دردهای جسمی است که حس می کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + یازده =