اعتیاد

در این مقاله میخواهیم به یکی از بزرگترین مشکلات روز جامعه بپردازیم. مسئله ای که گاها خواسته و یا ناخواسته برای همنوعان ما مسئله ساز می شود و آن هم مسئله اعتیاد است.

اعتیاد جرم است یا بیماری؟

مسئله اعتیاد در جامعه ما متاسفانه برای افراد به گونه ای جا افتاده است که بسیار ی از افراد جامعه ما، اعتیاد را جرم و فرد معتاد را مجرم می دانند. این موضوع تا حدی قابل قبول است که در افراد معتاد میزان جرم و جنایت نسبت به افراد عادی گاها بیشتر است ولی این دلیل بر این نمی شود که هر فرد معتادی مجرم باشد و یا نباشد. در واقع اینگونه  باید عنوان کرد که جرم هایی که توسط افراد معتاد انجام می شود به خاطر تهیه مواد مخدر  و نیاز بدنی وروانی آنها می باشد. در حقیقت شخصی که مواد مخدر مصرف میکند تا نیازش برطرف شود یک بیمار روانی به حساب می آید. این موضوع هنوز در جامعه ما پذیرفته نشده است که اعتیاد یک بیماری به حساب می آید نه یک مشکل اخلاقی. به همین دلیل است که افراد معتاد در جامعه ما گروهی مجرم به حساب می آیند که باید زندانی شوند. اما در کشورهای توسعه یافته دیدگاهشان نسبت به موضوع اعتیاد کاملا تغییر یافته و در واقع  به صورت علمی به این موضوع نگاه می کنند. از دیدگاه آنها شخص معتاد بیماری است که برخلاف میل شخصی خود به این بیماری گرفتار شده است.

 

مواد مخدر
اعتیاد

اعتیاد جرم است یا بیماری

اعتیاد

بیماری اجتماعی که عارضه های جسمی و روانی دارد و تا هنگامی که علت گرایش بیمار را مورد توجه قرار ندهیم درمان عارضه های جسمی وروانی برای مدتی کوتاه نتیجه خواهد داد و فرد مجدد به مواد اعتیاد آور روی خواهد آورد که به این مسئله در حقیقت اعتیاد می گویند. شاید ندانید که مسئله اعتیاد از سه مرحله آشنایی، شک و تردید و اعتیاد واقعی تشکیل شده است. در مرحله اول که به  آن مرحله آشنایی می گویند فرد توسط دیگران تشویق و یا از روی کنجکاوی خود فرد شروع می شود. در مرحله دوم یعنی مرحله شک و تردید فرد به مبارزه با امیال خودش می پردازد. و اما د رمرحله آخر که اعتیاد واقعی است، در این مرحله علائم های اعتیاد نمایان شده و فرد و زندگی شخصی او را احاطه کرده است.

انواع مواد مخدر

مواد مخدر که افراد معتاد مصرف میکنند به سه دسته: سستی زا، توهم زا و توان زا تقسیم می شوند که هر سه این نوع مواد مخدر از دو بخش طبیعی و مصنوعی می باشند که درباره هریک به اختصار صحبت خواهیم کرد.

موادسستى‏ زا :

این دسته از مواد اعتیاد آور و بصورت عامیانه مواد مخدر موادی هستند که زمانیکه فرد آنها را مصرف میکند بر روی اعصاب فرد مصف کننده اثر میگذارد که نتیجه آن سست شدن فعالیت های فکری وبدنی فرد می باشد. نوع طبیعی این مواد شامل: خشخاش، ترامادول، تریاک وشیره تریاک و مرفین می باشد. و نوع مصنوعی مواد مخدر سستی زا هروئین، متادون، انواع و اقسام قرص های مسکن و آرام بخش.

موادتوهم‏ زا:

این نوع از مواد مخدر فرد را دچار توهمات حسی و بصری میکند که نوع طبیعی آن: حشیش، ماریجوانا، گراس، جو سیاه آفت زده می باشد. و نوع مصنوعی این مواد مخدر شامل: ال.اس.دی، (L.S.D) ، دی‏ متیل تریپتامین (D.M.T) ، دی‏ اتیل تریپتامین (D.E.T) می باشند.

مواد توان‏افزا:

آخرین دسته از مواد مخدر که توان زا هستند روی سلسله اعصاب شخص مصرف کننده اثر میگذارد که نتیجه آن باعث می شود فعالیت بدنی وفکری مصرف کننده بیشتر ود و ایجاد هیجان در فرد می کند. نوع طبیعی این نوع مواد عبارتند از: کوکائین، برگ کوکا، کراک و نوع مصنوعی آن: آمفتامین، متیل آمفتامین، ترکیبات آمفتامین‏ ها را در بر میگیرد.

اعتیاد

انواع مواد مخدر

نشانه های اعتیاد به شیشه

یکی دیگر از مواد مخدرهایی که امروزه در بین دیگر مواد مخدر رواج بسیاری دارد و افراد بسیاری به این نوع از مواد اعتیاد دارند مواد مخدر شیشه است که می خواهیم درباره اینکه فردی که مصرف شیشه دارد چه نشانه هایی دارد و از کجا میتوانیم متوجه شویم که فرد به این مواد اعتیاد دارد کمی اطلاعات در اختیار شما عزیزیان بگذاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *